MENU

FILMY, KONCERTY i INNE

W naszej szkole nauka języka francuskiego to nie wszystko. Chcemy aby nasi kursanci mogli również poznać i rozsmakować się w głębi i różnorodności dziedzictwa francuskojęzycznego kręgu kulturowego. Pomagamy im śledzić wydarzenia kulturalne, filmy, koncerty, wystawy, teatr w Warszawie.

formularz kontaktowy

tv 6. przegląd nowego kina francuskiego

6. przegląd nowego kina francuskiego

Gutek Film oraz Instytut Francuski w Polsce zapraszają na 6. edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze francuskie filmy ostatnich lat. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy. Projekcje odbędą się od 13 do 19 maja w warszawskim kinie Muranów.

W tym roku kino Muranów zaprasza na specjalną edycję Przeglądu poświęconą adaptacjom literackim. W programie znalazły się m.in.: adaptacja wielokrotnie nagradzanego monodramatu Gulillaume’a Gallienne – „Guillame i chłopcy! Kolacja!” (Guillaume et les garçons, à table !). Film nagrodzony w 2014 r. pięcioma Cezarami, w tym dla najlepszego filmu, za najlepszą ekranizację oraz najlepszą rolę męską, a także „Markiza Andżelika” (Angélique), reż. Ariel Zeïtoun – adaptacja powieści Anne Golon, która przenosi widza do XVII-wiecznej Francji, gdzie zanurzymy się w świat miłości, zdrad i intryg dworskich.

 

Journal d'une femme de chambre.

 

Obowiązkowym punktem tegorocznego przeglądu są ekranizacje komiksów. „Kot rabina” (Le chat du rabbin) to adaptacja kultowego komiksu Joanna Sfara. Akcja filmu toczy się w Algierze w 1920 roku. Kot rabina połyka papugę dzięki czemu zaczyna mówić ludzkim głosem, co prowadzi do wielu zabawnych perypetii. Film otrzymał w 2012 roku Cezara dla najlepszego filmu animowanego.

 

„Prawda o Lulu” (Lulu femme nue), reż. Solveig Anspach to ekranizacja komiksu Étienne’a Davodeau. Film opowiada o kobiecie, która pod wpływem impulsu robi sobie „wolne” od codzienności, męża i dzieci. Kilka dni nad morzem pozwalają jej odnaleźć kogoś, z kim straciła kontakt dawno temu – samą siebie.

 

Ekranizacją komiksu jest również film „Francuski minister” (Quai d’Orsay), reż. Bertrand Tavernier. Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników, zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Minister nie chce słuchać młodego urzędnika, ale ten szybko uczy się jak poradzić sobie ze zmiennymi nastrojami przełożonego. Kino francuskie to również kino dla najmłodszych.

 

Wszystkich rodziców wraz z dziećmi zapraszamy na pokaz nominowanego do Oscara filmu „Ernest i Celestyna” (Ernest et Célestine), reż. Benjamin Renner, Stéphane Aubier, Vincent Patar. Wśród niedźwiedzi przyjaźń z myszką nie jest dobrze widziana. A jednak Ernest, wielki miś-rozrabiaka, przyjmie do swojego domu Celestynę, osieroconą myszkę, która postanowiła uciec ze świata gryzoni. Ta dwójka samotników będzie się nawzajem wspierać, a ich przyjaźń zmieni porządek świata…

 

Guillaume et les garçons, à table !

 

Filmem otwarcia w tym roku jest „Dziennik panny służącej”, reż. Benoit Jacquot. Ekranizacja powieści Octave’a Mirbeau to odważny zapis doświadczeń młodej pokojówki. Zarówno w książce, jak i na ekranie seksualne perwersje splatają się z wyuzdaniem ocierającym się o patologię i sadyzm. W trakcie przeglądu pokazany zostanie również najnowszy film François Ozona „Nowa dziewczyna”. Claire i Laura to najlepsze przyjaciółki od dzieciństwa. Pewnego dnia Laura zapada na ciężką chorobę i wkrótce potem umiera. Claire popada w depresję. Chcąc sobie poradzić ze stratą, zaczyna pomagać Davidowi – mężowi przyjaciółki, który samotnie wychowuje niemowlę. Kobieta nie wie jednak, że mężczyzna ukrywa przed światem mroczny sekret. 


 

Quai d'Orsay

 

PROGRAM

 

Środa 13 maja

20:00 „Dziennik panny służącej”, reż. Benoit Jacquot

 

Czwartek 14 maja

18:30 „Kot rabina”, reż. Joann Sfar

20:30 „Francuski minister”, reż. Bertrand Tavernier

 

Piątek 15 maja

18:30 „Guillaume i chłopcy! Kolacja”, reż. Guillaume Galienne

20:30 „Miłość trwa trzy lata”, reż. Frédéric Beigbeder

 

Sobota 16 maja

11:00 „Ernest i Celestyna”, reż. Alain Corneau

16:00 „Dmuchawce”, reż. Carine Tardieu

18:30 „Francuski minister”, reż. Bertrand Tavernier

20:30 „Dziennik panny służącej”, reż. Benoit Jacquot

 

Ernest et Célestine

 

Niedziela 17 maja

16:00 „Markiza Angelika”, reż. Ariel Zeïtoun

18:30 „Guillaume i chłopcy! Kolacja”, reż. Guillaume Galienne

20:30 „Nowa dziewczyna”, reż. François Ozon

 

Poniedziałek 18 maja

18:30 „Wenus w futrze”, reż. Roman Polański

20:30 „Wszystkie poranki świata”, reż. Alain Corneau

 

Wtorek 19 maja

18:30 „Dmuchawce”, reż. Carine Tardieu

20:30 „Prawda o Lulu”, reż. Solveig Anspach

 

Vénus à la fourrure

 


Bilety w cenie 18 zł normalne, 16 zł ulgowe.

Projekcje odbędą się od 13 do 19 maja w warszawskim kinie Muranów.

Czas generowania strony: 0.1429s
Pamięć: 3840 kB
Dołączone pliki: 97