MENU

język francuski na swiecie

formularz kontaktowy

JĘZYK FRANCUSKI NA ŚWIECIE

 

Język francuski jest językiem urzędowym w 22 krajach na świecie, a w wielu innych, między innymi w Belgii, Kanadzie, Szwajcarii, na Haiti i Madagaskarze jest jednym z języków urzędowych.

 

Język francuski jest pierwszym językiem dla 64 milionów ludzi we Francji i na Korsyce, 7,2 milionów w Kanadzie, 3,3 milionów w Belgii, 1,2 milionów w Szwajcarii, 17 tysięcy w Monako, 100 tysięcy we Włoszech i prawie 2 milionów w Stanach Zjednoczonych (głównie w stanie Maine i Luizjanie).

 

W Afryce Środkowej język francuski jest językiem oficjalnym dla około 5 milionów ludzi (w Beninie, Burkina Faso, Kamerunie, Republice Środkowej Afryki, Czadzie, Kongo, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Dżibouti, w Gwinei, na Madagaskarze, w Mali, Nigerii, Ruandzie, Senegalu, Togo i Zairze).

 

Podobnie jest w Indochinach (Wietnamie, Loasie, Kambodży) - tam również francuski jest językiem oficjalnym dla milionów ludzi.

 

Ponadto francuski jest drugim językiem w krajach położonych na wschodnim i południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego, tych które były niegdyś koloniami francuskimi (zwłaszcza dotyczy to Algierii, Maroka i Libanu).

 

Mapa języka francuskiego na świecie

źródło: wikipedia

Bleu foncé : langue maternelle                                                                                                              

Bleu : langue administrative

Bleu clair : langue de culture

Vert : minorités francophones


Czas generowania strony: 0.048s
Pamięć: 3072 kB
Dołączone pliki: 95