MENU

WARSZTATY KULTURALNE

Naszym kursantom, oferujemy wyjątkowe francuskie warsztaty kulturalne. Zajęcia te stwarzają niepowtarzalną okazję rozsmakowania się w kulturze francuskiej oraz frankofońskiej, zagłębienia historii, literatury i sztuki francuskiej, czy też podyskutowania na temat współczesnych zagadnień i bieżących wydarzeń w francuskojęzycznym kręgu kulturowym.

formularz kontaktowy

 • Różnorodność francuskich regionów

  Znacie akcent pikardyjski? Próbowaliście już specjałów prosto z Bretanii? Wiecie jak wygląda Owernia? Jeśli nie, przyjdźcie koniecznie na nasz warsztat i przekonajcie się jak bardzo różnorodna jest Francja i czym się charakteryzują poszczególne regiony.

  sobota 14 marca 2020
  14:30 - 16:00
  od poziomu A2
  Atelier proposé par Justine Debéthune
 • Warsztat teatralny

  Jeśli lubisz mówić, śmiać się i być w centrum zainteresowania lub wręcz przeciwnie,  jesteś nieśmiały i małomówny, spróbuj swoich sił na warsztatach teatralnych po francusku! Będziemy wykonywać wiele ćwiczeń aktorskich, oddechowych i poćwiczymy umiejętność koncentracji i improwizacji. Nie może Cię zabraknąć!

  sobota 4 kwietnia 2020
  14:30 - 16:00
  od poziomu B1
  Atelier proposé par Charlène Simoneau
 • Francuskie wulgaryzmy

  Język francuski to język Victora Hugo, Moliera, Sartre’a… Jest taki piękny i elegancki. Ale drzemie w nim również dusza „bad boya”. Na warsztatach odkryjemy wspólnie ciemne zaułki tego języka, czyli przekleństwa i obelgi. Pytacie po co? Ponieważ musicie wiedzieć co odpowiedzieć, gdy obrazi Was kierowca na paryskim skrzyżowaniu!

  sobota 25 kwietnia 2020
  14:30 - 16:00
  od poziomu B1
  Atelier proposé par Charlène Simoneau
 • Jak smakuje Francja?

  Nie ma nic lepszego niż chrupiący croissant do porannej kawy, natomiast ślimaki, foie gras i żabie udka wzbudzają zawsze wiele kontrowersji. Jeśli chcecie zgłębić tajniki francuskiej kuchni, którą można zdecydowanie uznać za styl życia, zapraszamy na nasz warsztat. Przyjdźcie koniecznie i rozsmakujcie się we Francji.

  sobota 9 maja 2020
  14:30 - 16:00
  od poziomu A2
  Atelier proposé par Justine Debéthune
 • Do czego służy alfabet fonetyczny?

  Nie wiecie jak przeczytać skomplikowane słowa? Widzicie zapis fonetyczny w słowniku ale wcale Wam to nie pomaga? Jeśli Wasza odpowiedź na któreś z tych pytań jest twierdząca, zapraszamy na praktyczne warsztaty podczas których zgłębimy tajniki francuskiej wymowy oraz alfabetu fonetycznego, którego znajomość z pewnością ułatwi Wam naukę.

  sobota 30 maja 2020
  14:30 - 16:00
  dla wszyskich poziomów
  Atelier proposé par Dorota Padzik
 • Grajmy po francusku!

  Gry stanowią niezastąpioną pomoc w nauce języka obcego. Mogą służyć do pracy nad gramatyką, słownictwem i wymową. Ogromną zaletą gier jest możliwość wyjścia poza ramy podręcznika, aby zróżnicować kontekst użycia języka. Dzięki grom staniecie się bardziej samodzielni w Waszych wypowiedziach i łatwiej pokonacie lęk komunikacyjny. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

  sobota 20 czerwca 2020
  14:30 - 16:00
  dla wszyskich poziomów
  Atelier proposé par Justine Debéthune
 • Jak to się wymawia?

  Na warsztatach poświęconych francuskiej wymowie popracujemy nad dwoma zagadnieniami: stawimy czoła samogłoskom nosowym (ą, ę i ich francuskiemu rodzeństwu) oraz odkryjemy tajniki francuskich E, których wymowa może zmienić między innymi formę czasownika. Zapras-zamy na wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „Comment ça se prononce ?”

  sobota 11 stycznia 2020
  14:30 - 16:00
  dla wszyskich poziomów
  Atelier proposé par Dorota Padzik
 • Le chic français

  Wieki mijają, gusta się zmieniają, trendy przemijają a Francja pozostaje światową stolicą mody. Mais pourquoi? Czy naprawdę cała tajemnica sprowadza się do beretu, bluzki w paski, baletek i luźnego prochowca? Jakby nie było, razem spróbujemy znaleźć przepis na słynny "chic français". Zajrzymy do szafy Francuzki, przymierzymy jej ciuszki, ale przyjrzymy się również temu, co nosi siedzący na "terrasse"  i popijający kawę Paryżanin. Usiądziemy w pierwszych rzędach na pokazach paryskiego Fashion Week, powyginamy języki próbując wreszcie poprawnie wymówić nazwy największych domów mody i wreszcie dowiemy się, jak z  iście francuskim sznytem opisać swój tenue du jour!

  sobota 14 grudnia 2019
  14:30 - 16:00
  dla uczniów poziomów A1 i A2 (I,II,III i IV sem.)
  Atelier proposé par Ola Lipecka
 • Habla un po francès ?

  Jeden język obcy to już dziś zdecydowanie za mało. A co byście powiedzieli na naukę pięciu języków jednocześnie – francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, portugalskiego i rumuńskiego? Tak, to możliwe dzięki interkomprehensji – nowej metodzie nauki języków. Na warsztatach Rafał pokaże wam jak wykorzystać znajomość francuskiego do zrozumienia innych języków romańskich.

  sobota 30 listopada 2019
  14:30 - 16:00
  dla wszyskich poziomów
  Atelier proposé par Rafał Bukowicz
 • Un Paris de cinéma

  Bonjour Paris – śpiewała Audrey Hepburn w Zabawnej buzi. Scena przeszła do klasyki kina, podobnie zresztą jak i wiele innych z Paryżem w tle: bo i trudniej o bardziej wdzięcznego aktora. Paryż wzrusza, bawi, zadziwia, wprawia w melancholię… Pozwólcie się więc zabrać po podróż szlakiem filmów i seriali związanych z francuską stolicą. Spojrzymy na nią nie tylko okiem reżyserów francuskich, ale też amerykańskich czy polskich. Z Audrey zagramy jeszcze w Szaradę, potowarzyszymy Amelii w jej codziennych przygodach, a o północy w Paryżu… zresztą, sami się przekonacie! To jak, gotowi? Akcja!

  sobota 9 listopada 2019
  14:30 - 16:00
  od poziomu A2/B1 (V semestr)
  Atelier proposé par Ola Lipecka
 • Small talk à la française

  Jeżeli nie chcecie żeby wasza rozmowa z Francuzem skończyła się na „ça va”, zapraszamy na warsztat, na którym nauczycie się przydatnych zwrotów grzecznościowych na każdą sytuację i poznacie ciekawe formułki, które pomogą wam pociągnąć każdą konwersację. - PS. Na warsztat zapraszamy także tych bardziej zaawansowanych.

  sobota 12 października 2019
  14:30 - 16:00
  dla wszyskich poziomów
  Atelier proposé par Rafał Bukowicz
 • Ces femmes qui ont marqué la France

  Nic chyba lepiej nie podsumuje tych zajęć jak hasło: Allez les filles! Bo kto powiedział, że najważniejsze karty historii zostały zapisane przez mężczyzn? Kim byłby Napoleon bez swojej Józefiny? Kto tak naprawdę rządził w Luwrze? Czy Katarzyna Medycejska naprawdę zasłużyła na swoją mroczną sławę? Za co tak naprawdę zginęła Jeanne d’Arc? Porozmawiamy o spornej postaci Marii Skłodowskiej-Curie, ale powiemy również o Simone Veil, Coco Chanel, Edith Piaf, Simone de Beauvoir… to one pokazały przecież światu, że kobiety „mają tę moc”! Odkryjmy więc razem ich niesamowite historie i pozwólmy im się zainspirować!

  sobota 16 marca 2019
  15:00 - 16:30
  Od IV semestru
  Atelier proposé par Ola Lipecka
 • Grande dictée ! Wielkie dyktando

  Trzy poziomy, trzech lektorów, trzy dyktanda – trzech zwycięzców! Zapraszamy na ogólnoszkolne wielkie dyktando języka francuskiego. Będziecie mieli okazję zmierzyć się z trudnościami ortografii francuskiej! Uczestnicy zostaną podzieleni według poziomu zaawansowania i stawią czoła wyzwaniu w swojej kategorii. Najlepsi mogą liczyć na nagrody, a dodatkowo z każdej kategorii wyłoniony zostanie Mistrz Ortografii, który otrzyma nagrodę specjalną…Ortografia nie jest taka trudna – przyjdź, przekonaj się i zostań mistrzem!

  sobota 30 marca 2019
  15:00 - 16:30
  dla wszystkich poziomów
  Atelier proposé par Joanna Torzewska, Karim Leulmi et Benoit Baloge
 • Oui, je parle franglais

  Vous parlez français et anglais mais parlez-vous FRANGLAIS ? Mówi się, że ok. 30 % angielskiego słownictwa wywodzi się z francuskieg. Nie da się jednak ukryć, że język Szekspira na stałe zagościł w języku Moliera, a pojęcia takie jak brainstorming, street art, storytelling czy community manager zastąpiły swoje francuskie odpowiedniki. Zapraszamy na warsztaty tych, którzy chcą przekonać się, jak dużo rozumieją dzięki znajomości języka angielskiego, a także purystów językowych, którzy nie lubią zapożyczeń – dowiecie się, jak inaczej powiedzieć speed-dating czy spoiler.

  sobota 6 kwietnia 2019
  15:00 - 16:30
  Od I semestru
  Atelier proposé par Dominika Haładyj
 • Explorer la France en transports en commun

  TGV, RER, Vélib’,  SNCF, bateau mouche… Potrafisz rozszyfrować te nazwy? Jeśli wybierasz się na weekend lub na wakacje do Francji i chcesz korzystać z transportu publicznego, wsiądź na Veturillo, do tramwaju, metra lub autobusu i przyjedź na nasze warsztaty, na których dowiesz się, jak nadać bagaż, kupić bilet czy poradzić sobie na dworcu.

  sobota 11 maja 2019
  15:00 - 16:30
  Od I semestru
  Atelier proposé par Dominika Haładyj
 • Les secrets de beauté des Françaises

  Sposób na francuskie piękno… Piękno francuskie w 7 krokach… Francuska recepta na piękną skórę… Fascynacja francuskim sposobem na urodę trwa i raczej prędko nie minie! Skorzystajmy więc z okazji i razem sprawdźmy, co stoi za tym fenomenem. Czy Francuzki faktycznie kupują swoje kosmetyki w aptekach? Jakie są ich sprawdzone triki na zachowanie świeżego, młodzieńczego wyglądu? Poszperamy we francuskiej kosmetyczce, poznamy tamtejsze ulubione marki kosmetyków i produktów dermatologicznych… A może Ty już dbasz o swój wygląd à la française? 

   

  sobota 25 maja 2019
  15:00 - 16:30
  Od IV semestru
  Atelier proposé par Ola Lipecka
 • Peugeot, Renault, Citroën, découvrir la France automobile

  Francuzi to jeżdżą tylko francuskimi autami – spotkaliście się już kiedyś z taką opinią? A zastanawialiście się, dlaczego francuskie marki – także i za granicą – cieszą się tak dużą popularnością? I czy Francuzi rzeczywiście mają powód do dumy? Stawimy czoła mitom o francuskiej motoryzacji, wspólnie odkryjemy historie największych marek samochodowych, zawitamy do warsztatu mechanika, by poznać trochę francuskiego słownictwa oraz dowiemy się, jak przetrwać jazdę samochodem po Paryżu… J Gotowi? No to w drogę!

  sobota 1 czerwca 2019
  15:00 - 16:30
  od V semestru
  Atelier proposé par Ola Lipecka
 • Un Paris de cinema

  Bonjour Paris – śpiewała Audrey Hepburn w Zabawnej buzi. Scena przeszła do klasyki kina, podobnie zresztą jak i wiele innych z Paryżem w tle: bo i trudniej o bardziej wdzięcznego aktora. Paryż wzrusza, bawi, zadziwia, wprawia w melancholię… Pozwólcie się więc zabrać po podróż szlakiem filmów i seriali związanych z francuską stolicą. Spojrzymy na nią nie tylko okiem reżyserów francuskich, ale też amerykańskich czy polskich. Z Audrey zagramy jeszcze w Szaradę, potowarzyszymy Amelii w jej codziennych przygodach, a o północy w Paryżu… zresztą, sami się przekonacie! To jak, gotowi? Akcja!

  sobota 12 stycznia 2019
  14:30 - 16:00
  od V semestru
  Atelier proposé par Ola Lipecka
 • Chic à la française

  Wieki mijają, gusta się zmieniają, trendy przemijają a Francja pozostaje światową stolicą mody. Mais pourquoi? Czy naprawdę cała tajemnica sprowadza się do beretu, bluzki w paski, baletek i luźnego prochowca? Jakby nie było, razem spróbujemy znaleźć przepis na słynny "chic français". Zajrzymy do szafy Francuzki, przymierzymy jej ciuszki, ale przyjrzymy się również temu, co nosi siedzący na "terrasse"  i popijający kawę Paryżanin. Usiądziemy w pierwszych rzędach na pokazach paryskiego Fashion Week, powyginamy języki próbując wreszcie poprawnie wymówić nazwy największych domów mody i wreszcie dowiemy się, jak z  iście francuskim sznytem opisać swój tenue du jour!

  sobota 8 grudnia 2018
  14:30 - 16:00
  dla semestrów I, II i III.i IV.
  Atelier proposé par Aleksandra Lipecka
 • QUIZ - Que sais-tu de la France ?

  Czy znasz symbole Francji? A może potafisz wymienić największych francuskich artystów? Jeśli tak, to świetnie się składa! Już niebawem w naszej szkole odbędzie się wielki quiz w kilku etapach pod tytułem "Que sais-tu de la France ?", podczas którego będziesz mógł przetestować swoją wiedzę na temat kultury francuskiej. Zapraszamy wszystkich studentów będących na poziomie II semestru i wyżej.

  piątek 30 listopada 2018
  18:00 - 19:30
  od II semestru
  Atelier proposé par Rattana Perrier
 • FAN DE SERIES

  Tu es fan de séries. Tu aimes bien le français. Tu voudrais combiner ces deux passions mais tu ne sais pas quoi regarder. Viens te mettre à jour en séries belges, canadiennes et françaises, et découvrir entre autres : Ennemi Public (2 saisons, 2016 et 2018), Unité 9 (6 saisons, 2012-2018) ou le Bureau des légendes (4 saisons, 2015-2018).

  sobota 8 grudnia 2018
  14:30 - 16:00
  od VII semestru
  Atelier proposé par Benoit Baloge
 • Jak to się wymawia?

  Na kolejnych warsztatach poświęconych francuskiej wymowie popracujemy nad dwoma zagadnieniami : stawimy czoła samogłoskom nosowym ( ą, ę i ich francuskiemu rodzeństwu) oraz odkryjemy tajniki francuskich E, których wymowa może zmienić między innymi formę czasownika. Zapraszamy na wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „Comment ça se prononce?”

  sobota 17 listopada 2018
  14:30 - 16:00
  od poziomu podstawowego
  Atelier proposé par Dorota Padzik
 • Do you speak belge?

  Co łączy Belgię i północną Francję? Wspólny obszar geograficzny i historyczny to nie wszystko. Zdarza się bowiem, że jeśli udamy się do Bretanii, Normandii, Pikardii czy Nord Pas-de-Calais, usłyszmy wiele słów i struktur gramatycznych zastępujących klasyczną francuszczyznę. Serdecznie zapraszamy Was na warsztaty, na których w formie gier, w miłej atmosferze, poszerzysz swoją wiedzę dotyczącą języka tego niezwykłego regionu!

  sobota 10 listopada 2018
  15:00 - 16:30
  od V semestru
  Atelier proposé par Manon Cuppens
 • Grunt to dobra strategia!

  Z przerażeniem patrzysz na niekończącą się listę słówek do nauczenia? Nie masz pomysłu na to, jak zapamiętać te wszystkie reguły, wyjątki i niuanse? Nie widzisz nic logicznego w zasadach wymowy? W takim razie zapraszamy na warsztat, dzięki któremu poznasz proste triki i techniki ułatwiające naukę języków obcych. A dodatkowo, uaktywnisz, drzemiące w Tobie pokłady kreatywności! 

  sobota 21 kwietnia 2018
  14:30 - 16:00
  Semestry I, II i III.
  Atelier proposé par Dorota Padzik
 • Small talk à la française

  Jeżeli zastanawiasz się, jak powiedzieć „small talk” po francusku, już spieszymy z odpowiedzią – takie coś w języku Moliera po prostu nie istnieje. Francuzi nie lubią gadać o niczym, wolą raczej porozmawiać o polityce i filozofii. Albo zwyczajnie sobie ponarzekać. Jeżeli jednak nie chcesz, żeby twoja rozmowa z Francuzem skończyła się na „ça va”, zapraszamy na nasz warsztat, na którym nauczysz się przydatnych zwrotów grzecznościowych na każdą sytuację i poznasz ciekawe formułki, które pomogą ci pociągnąć każdą konwersację. - PS. Na warsztat zapraszamy także tych bardziej zaawansowanych, którzy bez problemu filozofują już po francusku, ale nadal nie wiedzą, jak zagaić rozmowę.

  sobota 12 maja 2018
  15:00 - 16:30
  od poziomu podstawowego
  Atelier proposé par Rafał Bukowicz
 • Victoires de la musique 2018

  Les Victoires de la musique sont des récompenses françaises décernées chaque année depuis 1985 à des groupes et chanteurs francophones. Nous vous invitons à découvrir les artistes à l'honneur le 9 février dernier - parce que ce sera l'occasion d'un enrichissant tour d'horizon de la musique qu'on écoute et sur laquelle on danse en France ces derniers temps !

  sobota 19 maja 2018
  15:00 - 16:30
  od poziomu V semestru
  Atelier proposé par Sandrine Jacques
 • JAK TO SIĘ WYMAWIA?

  Na kolejnych warsztatach poświęconych francuskiej wymowie stawimy czoła samogłoskom nosowym, czyli  popracujemy nad ą, ę i ich francuskim rodzeństwem. Dodatkowo odkryjemy tajniki zapisu fonetycznego (to te robaczki w słowniku, które ciężko odczytać), dzięki czemu samodzielnie będziecie w stanie odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytanie « Comment ça se prononce ? ».

  sobota 26 maja 2018
  14:30 - 16:00
  dla wszystkich poziomów zaawansowania
  Atelier proposé par Dorota Padzik
 • Histoires de châteaux

  Saviez-vous que le château de Cheverny a servi de modèle à Hergé dans les albums de Tintin ? Que Charles Perrault se serait inspiré du château d'Ussé pour écrire le conte de La Belle au bois dormant ? Et que le roi François 1er n'a séjourné que 72 nuits dans le célèbre château de Chambord pourtant construit à sa demande ? Nous vous invitons à découvrir le Val de Loire, région située à une heure de Paris. On vous parlera de ses villes médiévales (Blois, Chinon, Amboise, etc.) et de ses grands hommes (Saint-Martin, Rabelais, Descartes, Balzac, Richelieu, Léonard de Vinci, etc.). Mais aussi de ses vins et fromages réputés pour les amateurs de bonne table. Nous espèrons vous donner envie de visiter cette région. A bientôt !

  sobota 17 marca 2018
  15:00 - 16:30
  dla wszystkich poziomów
  Atelier proposé par Jean-Bernard Meunier
 • Mów jak rodowity Francuz

  Wbrew pozorom to wcale nie takie trudne. Pokażemy Wam kilka prostych trików, które sprawią, że Wasza wymowa będzie bliższa temu, co słyszycie w filmach i piosenkach. Stawimy czoła podstawowym trudnościom i zobaczycie, że dzięki odrobinie teatralizacji praca nad wymową może być świetną zabawą.

  sobota 13 stycznia 2018
  14:30 - 16:00
  od poziomu IV (A2-2)
  Atelier proposé par Dorota Padzik
 • Jak szczeka francuski piesek?

  Na co dzień słyszymy różne odgłosy, ale ich zapisanie może nam przysporzyć wielu problemów, w dodatku po francusku. We Francji kamień wpadający w wodę zrobi bowiem 'plouf', listonosz, który dzwoni do drzwi – 'dring', a bohater komiksu, gdy się skaleczy, zakrzyczy:  'Aïe'! Na warsztatach uczniowie będę mieli okazję zapoznać się z najbardziej popularnymi francuskimi wyrazami dźwiękonaśladowczymi.

  sobota 20 stycznia 2018
  15:00 - 16:30
  dla wszystkich poziomów
  Atelier proposé par Rafał Bukowicz
 • Tylko bez wulgaryzmów!

  "T'es allé en boîte de nuit hier et t'as même pas pécho, mec ? T'es un  bolosse, sérieux,  tu fais pitié ! - Uczysz się francuskiego a mimo to masz trudności ze zrozumieniem tej frazy. Nic w tym dziwnego, bo zdanie to pada najczęściej z ust młodego Francuza. W jego języku wyrazy, są odwrócone do góry nogami jeśli w ogóle znajdują się w słowniku, gramatyka jest mocno uproszczona... Przyjdź na ten warsztat a otrzymasz kilka wskazówek, które pomogą Ci rozszyfrować ten tajemniczy język.

  sobota 3 lutego 2018
  15:00 - 16:30
  od poziomu VI (B1-2)
  Atelier proposé par Sandrine Jacques
 • Quand j'étais chanteur...

  Posłuchajmy co współcześni piosenkarzy i ci sprzed kilkunastu(-naście) lat mają do powiedzenia/śpiewania a propos swojej kariery: o swoich młodzieńczych aspiracjach, o cenie sukcesu, o strachu przed zapomnieniem... taki spacer po francuską muzykę. Poznaj inspirujące teksty piosenek i odkryj słownictwo ze świata show-biznesu.

  sobota 25 listopada 2017
  15:00 - 16:30
  dla wszystkich poziomów
  Atelier proposé par Sandrine Jacques
 • Jeux / Grajmy!

  Gry stanowią niezastąpioną pomoc w nauce języka obcego. Mogą służyć do pracy nad gramatyką, słownictwem i wymową. Ogromną zaletą gier jest możliwość wyjścia poza ramy podręcznika, aby zróżnicować kontekst użycia języka. Dzięki grom stajesz się bardziej samodzielny w swoich wypowiedziach i łatwiej możesz pokonać lęk komunikacyjny. Baw się z nami!

  sobota 18 listopada 2017
  14:30 - 16:30
  od poziomu III (A2-1)
  Atelier proposé par Dorota Padzik
 • Habla un po francês?

  Jeden język obcy to już dziś zdecydowanie za mało. A co byście powiedzieli na naukę pięciu języków jednocześnie – francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, portugalskiego i rumuńskiego? Tak, to możliwe dzięki interkomprehensji – nowej metodzie nauki języków. Na warsztatach pokażemy wam jak wykorzystać znajomość francuskiego do zrozumienia innych języków romańskich. Przy odrobinie wysiłku i dzięki kilku prostym trikom zrobimy przegląd włoskiej prasy, zobaczy-my, co śmieszy Hiszpanów, co martwi Portugalczyków i oswoimy język hrabiego Drakuli.

  sobota 4 listopada 2017
  15:00 - 16:30
  dla wszystkich poziomów
  Atelier proposé par Rafał Bukowicz
 • LE CINEMA DE XAVIER DOLAN

  Odbierając Grand Prix na 69. festiwalu w Cannes za film « To tylko koniec świata », Xavier Dolan mówił: „Wraz z wiekiem coraz trudniej jest zostać zrozumianym, dlatego muszę tworzyć filmy, które będą tożsame ze mną. Bez żadnych kompromisów”. Dla fanów Dolana bezkomprowisowość i nierzadko bolesna szczerość to niepodważalne atuty jego twórczości. Jak ewoluował, jakie tematy porusza, czym zasłużył sobie na tak wielkie uwielbienie ten zaledwie 27-letni artysta i czy posądzanie go o megalomanię nie jest tylko wyrazem zazdrości - o tym będziemy rozmawiać 18 marca!
   

  sobota 18 marca 2017
  15:00 - 16:30
  Semestr V minimum
  Atelier proposé par Barbara Delvern
 • Francuskie wybory prezydenckie 2017

  Chcesz wiedzieć, kto wygra wybory? Chcesz dowiedzieć się czegoś bardziej szczegółowego o programach kandydujących? Chcesz uczestniczyć w debacie nad najważniejszymi tematami kampanii prezydenckiej 2017? W takim razie nie zwlekaj, tylko przekonaj nas, że w rzeczywistości najlepszym prezydentem będziesz Ty sam!

  sobota 22 kwietnia 2017
  15:00 - 16:30
  od semestru IV
  Atelier proposé par Benoit Baloge
 • Warszawa w francuskich komiksach

  Żałosny detektyw Otto i jego sympatyczny wspólnik, szczur Watson. Warszawa, surrealistyczne miasto jak ze snów. Dwaj autorzy (Gawronkiewicz i Janusz) zainspirowani wieloma dziełami. Oto krótki opis Extravagantes Enquêtes d'Otto et Watson (Ekstrawaganckie śledztwa Otto i Watsona), które zostały najpierw opublikowane w języku francuskim, a dopiero później odniosły sukces w Polsce.

  sobota 13 maja 2017
  15:00 - 16:30
  od semestru VII
  Atelier proposé par Benoit Baloge
 • MUZYCZNA SCENA FRANCUSKA

  To, że żyjemy, pracujemy i jesteśmy zakochani w  Polsce, w Warszawie, nie znaczy,  że nie mamy prawa wiedzieć, co dzieje się obecnie we francuskiej muzyce! Posłuchajmy i odkryjmy razem jakichś bardziej bądź mniej znanych francuskich artystów  i wyróbmy sobie opinię o jakości  aktualnej, muzycznej sceny „Made in France”. Wtedy będziemy gotowi na święto muzyki 21 czerwca!

  sobota 13 maja 2017
  15:00 - 16:30
  od semestru I
  Atelier proposé par Sandrine Jacques
 • FRANCJA, ZIEMIA OBIECANA IMIGRANTÓW?

  „Black-blanc-beur” – ten termin określający francuską ekipę mistrzów świata w futbolu w 1998 roku stał się symbolem wielokulturowości Francji. Kraju, który przez ostatnie wieki przyciągał masy przybyszów z całego świata – artystów i uchodźców politycznych, jak i robotników. To właśnie we Francji zamieszkują najliczniejsze we Europie grupy wyznawców dwóch religii: islamu i judaizmu. Jednak dziś coraz częściej model otwartości jest nad Sekwaną krytykowany, a w silę rośnie antyimigrancki Front Narodowy. W czasie warsztatów omówimy podstawowe słownictwo i dane związane z imigracją, a także odniesiemy się do aktualnych sporów w mediach francuskich na ten temat.

  sobota 27 maja 2017
  15:00 - 16:30
  od semestru VII
  Atelier proposé par Szymon Łucyk
 • WIELCY mało znani, CZYLI o polskiCh KORZENIACH FRANCUZÓw

  Poza Chopinem i Marią Skłodowską-Curie we Francji osiadło niemało innych ciekawych postaci, artystów czy sportowców rodem znad Wisły. Wiele z nich dzisiejsi Francuzi znają, ale nie wiedzą o ich polskim pochodzeniu. Księżniczka polska Maria Leszczyńska – żona króla Francji Ludwika XV, piłkarz Raymond Kopa (Kopaszewski), poeta Guillaume Apollinaire czy reżyser Roman Polański – to tylko niektóre przykłady. Sylwetki tych i innych bardziej lub mniej znanych wybitnych „Franco-Polonais” oraz ich związki z obu krajami przypomnimy w trakcie warsztatów, sięgając do tekstów, zdjęć i filmów.

  sobota 10 czerwca 2017
  15:00 - 16:30
  od semestru IV
  Atelier proposé par Szymon Łucyk
 • Siffler en travaillant

  À l’époque actuelle où l’économie est devenue mondiale, où l’Europe traverse sa pire crise, où les nouvelles technologies mettent les relations dans l’entreprise sens dessus dessous, qu’en est-il du respect des libertés fondamentales de l’homme dans le monde du travail ? Lors de cet atelier, nous essayerons de trouver la réponse en faisant l’étude de plusieurs cas. Et surtout on vérifiera si on peut effectivement siffler au travail. À bientôt !

  sobota 14 stycznia 2017
  15:00 - 16:30
  Semestr VII minimum
  Atelier proposé par Rafał Bukowicz
 • POPŁYŃMY!

  Zima tuż tuż, a ty marzysz o dalekich, słonecznych krainach, a nawet, czemu nie, o podrózy dookoła świata. Nawigatorzy solo regaty Vendée Globe dają Nam własnie okazję, by spełnić to marzenie: wejdź na pokład i rozpocznij 40075 kilometrowy wyścig bez przystanku! Zmierz się z wielką wodą poprzez różne gry językowe o tematyce morza, geografii świata i dalekich egzotycznych miejsc.

  sobota 14 stycznia 2017
  15:00 - 16:30
  dla semestrów I, II, III, IV i V.
  Atelier proposé par Benoit Baloge
 • Parlons photos, parlons images

  Obrazy i zdjęcia uwieczniające wyjątkowe a czasem całkowicie banalne chwile, wydarzenia, osoby są często w stanie wyrazić o wiele więcej niż słowa, filmy i barwne opisy. Stanowią zatem inspirację do wielu ciekawych rozmów i dyskusji, również tych prowadzonych po francusku :) Doisneau, Cartier-Bresson, Riboud … Zapewne wasze oczy spotkały się ze zdjęciami tych fantastycznych francuskich fotografików. A jeśli nie, to na pewno was zachwycą i spowodują, że będziecie mogli je opisać, wyrazić swoje zdanie i pomysły na ich temat. Niech obrazy do was przemówią!

  sobota 28 stycznia 2017
  15:00 - 16:30
  dla semestrów I, II, III i IV.
  Atelier proposé par Katarzyna Stelmach
 • La mode, ca s'en va et ca revient !

  Czy macie czasem wrażenie, że moda wraca jak bumerang przywołując echa z przeszłości? Czy nowe trendy są ciągle nowe... czy ciągle kopiujemy to co już kiedyś się nosiło? Te same formy, te same kolory, te same wzory? A może stare jest inspiracją dla całkowicie nowego, świeżego, odmiennego spojrzenia na modę. Jeśli macie ochotę porozmawiać o dzisiejszej modzie, trendach, nowinkach, blogach i osobistościach ze świata mody, zapraszam was na ten warsztat, bo jeśli o modzie, to tylko po francusku :).

  sobota 10 grudnia 2016
  15:00 - 16:30
  Semestr IV minimum
  Atelier proposé par Katarzyna Stelmach
 • QUE LIRE ?

  Vous souhaitez lire en français mais vous ne savez pas quel livre. Vous pensez avoir passé l'âge de lire « le petit Nicolas » mais ne pas avoir assez d'expérience pour aborder les auteurs classiques (Hugo, Balzac, Stendhal, Zola, etc.). Vous désirez connaître d'autres auteurs plus contemporains mais vous avez peur de ne pas avoir le niveau approprié et de refermer un livre dès la deuxième page... Si tel est votre cas, rassurez-vous, vous êtes tout à fait normal(e) et cet atelier culturel est fait pour vous. Au programme, des activités de français pour découvrir certains auteurs et vous donner envie de lire leurs livres, ainsi qu'une sélection de romans et récits contemporains, appropriés pour les niveaux B2, C1 et C2, pour progresser en français tout en plaisir. Si vous avez, vous aussi, des idées de lecture ou des coups de cœur littéraires, n'hésitez pas à venir nous en parler. A bientôt !

  sobota 26 listopada 2016
  14:30 - 16:00
  Poziomy B2, C1 i C2
  Atelier proposé par Jean-Bernard Meunier
 • 3 SERIES FRANCAISES

  Tu es fan de séries. Tu aimes bien le français. Tu voudrais combiner ces deux passions mais tu ne sais pas quoi regarder. Viens te mettre à jour en séries françaises et canadiennes récentes, et découvrir quelques stéréotypes culturels à travers l’analyse de scènes de trois séries : le portrait social de Paris (2015), l’événement polémique de Marseille (2016) et la très bonne surprise du Bureau des légendes (2015).

  sobota 5 listopada 2016
  15:00 - 16:30
  Semestr VII minimum
  Atelier proposé par Benoit Baloge
 • CO CZYTAĆ?!

  Chciałbyś już czytać po francusku ale nie wiesz jaką księżkę wybrać? Wydaje Ci się, że jesteś za dorosły na Le Petit Nicolas ale klasyka literatury francuskiej jest zbyt ambitna.

  Chciałbyś poznać nowych, współczesnych autorów ale potrzebujesz pomocy w wyborze tytułu, aby lektura nie skończyła się na drugiej stronie książki. To normalne! Ten warsztat jest dla Ciebie! Spotkanie to pozwoli Ci odkryć kilku francuskich autorów i zachęcić do czytania w języku francuskim a także wskazać konkretne tytuły, dostępne dla słuchaczy na poziomach A2 i B1. Do zobaczenia!

  sobota 5 listopada 2016
  14:30 - 16:00
  Poziomy A2 i B1
  Atelier proposé par Jean-Bernard Meunier
 • Nie taki diabeł straszny, jak go malują

  Może się wydawać, że stawianie akcentów (nazywanych kreskami, ogonkami lub „tym czymś”) to kwestia przypadku. Nic bardziej mylnego! Zapraszam na warsztat, który pozwoli Wam zrozumieć skąd się biorą akcenty, do czego służą i jak ich używać. Popracujemy również nad akcentowaniem i intonowaniem tego, co mówimy, żeby brzmieć bardziej à la française! Przybliżę Wam także podstawowe pojęcia gramatyczne, które ułatwią początkowe oraz kolejne etapy nauki. Pamiętajcie, zrozumienie jest gwarantem sukcesu!

  sobota 22 października 2016
  14:30 - 16:00
  dla semestrów I, II, III i IV.
  Atelier proposé par Dorota Padzik
 • Strategicznie po raz drugi

  Zapraszamy na drugą odsłonę warsztatów strategicznych. Tym razem będziemy tworzyć mapy myśli, dzięki którym nauka słówek stanie się niezwykle efektywną zabawą. Poznacie również skuteczne metody organizacji czasu i wygonicie demona prokrastynacji ("zacznę za pięć minut", "jeszcze tylko sprawdzę maila"... kto tego nie zna?). Postaramy się również odczarować tak często słyszane zdanie: bo ja nie mam motywacji... Zapraszamy, dobra zabawa gwarantowana!

  sobota 12 marca 2016
  15:00 - 16:30
  Semestr I minimum
  Atelier proposé par Dorota Padzik
 • Etes-vous un hipster?

  Nie ma złej odpowiedzi na to pytanie :). Nawet jeśli nie jesteś hipsterem, ten fenomen nie jest z pewnością Ci obcy, od kilku lat króluje na miejskich salonach :), francuskich także. Niektórzy twierdzą, że jest już na wyginięciu, inni że ewoluuje i nieustannie się rozwija. Jeśli chciałbyś zajrzeć do świata francuskich hipsterów, poznać ich ulubione zakamarki, jeśli jesteś ciekaw, co kryje się za określeniami: le cutester, le health goth, le SJW , le nu-bro, le yuccie czy le normcore, ten warsztat jest dla Ciebie!

  sobota 19 marca 2016
  15:00 - 16:30
  Semestr IV minimum
  Atelier proposé par Katarzyna Stelmach
 • Czy może Pan mówić wolniej?

  ... czyli tłumaczenie ustne w praktyce. 

  Czy zadałeś sobie kiedyś pytanie, kim są te cienie wiernie podążające za politykami z pierwszych stron gazet na szczytach przywódców państw? Zastanowiło Cię, czyj głos słyszysz w telewizji podczas transmisji na żywo wystąpień zagranicznych mówców? A może sam chciałeś spróbować swoich sił w tłumaczeniu ustnym? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś „tak”, te warsztaty są zorganizowane dla takich osób jak Ty! Przyjdź i sprawdź się!

  sobota 2 kwietnia 2016
  15:00 - 16:30
  Semestr VIII minimum
  Atelier proposé par Joanna Torzewska
 • Parlons cinema

  Porozmawiajmy o kinie po francusku, bo kino narodziło się właśnie we Francji i to tu corocznie odbywa się jego największe święto: le festival de Cannes! Porozmawiajmy o jego częściach składowych, bo każdy element ma swoją szczególną rolę, bez której trudno sobie wyobrazić całość i która stanowi dzieło samo w sobie. Porozmawiajmy, poznajmy, posłuchajmy, zobaczmy...

  sobota 16 kwietnia 2016
  15:00 - 16:30
  Semestry I, II i III.
  Atelier proposé par Katarzyna Stelmach
 • Varsovie w piosence francuskojęzycznej

  Jeśliby zapomnieć, że pierwotnym tytułem słynnego „Snu o Warszawie” było „À Varsovie”, można pomyśleć, że nazwa polskiej stolicy w piosence francuskojęzycznej nie pada zbyt często. Mimo to istnieje kilka piosenek, które właśnie o Warszawie opowiadają.  Jacques Brel, Jean-Jacques Goldman, Damien Saez, każdy z nich napisał Piosenkę o swojej Warszawie. Chcesz wiedzieć jaką ?

  sobota 14 maja 2016
  15:00 - 16:30
  Semestr VII minimum
  Atelier proposé par Benoit Baloge
 • Rendez-vous z paryską bohemą

  Kochasz piosenkę francuską? Pociąga Cię świat artystycznej bohemy paryskiej lat 40? Pragniesz dowiedzieć się jakim człowiekiem był jeden z najwybitniejszych artystów tamtych lat Boris Vian. Podczas tych warsztatów zagłębisz się w teksy piosenek tego salonowego skandalisty i zbadasz jego osobowość. Zajrzysz również do pamiętnika Viana, którego sam staniesz się autorem. Warsztaty gwarantują najwyższej jakości pracę twórczą w upojnej, lekko snobistycznej atmosferze. Dobra zabawa gwarantowana! 

  sobota 4 czerwca 2016
  15:00 - 16:30
  Semestry III, IV, V, VI
  Atelier proposé par Dominika Wiśniewska
 • Rio 2016 : kierunek Olimpiada

  Jedno miasto, 4 dzielnice, 28 sportów, 206 narodowości reprezentowanych przez 10 500 sportowców. Obok tych robiącyh niesłychane wrażenie liczb istnieją też słowa, którymi można je opisać. Czy znasz nazwy wszystkich dyscyplin obecnych na brazylijskim wybrzeżu? Czy znasz wszystkie reguły gry, które pozwoliłyby ci być dobrym arbitrem? I przede wszystkim : czy rozumiesz wszystkie wyrażenia związane ze sportem ? Nie bój się przetestować swoich kompetencji, aby nie być w „chasse-patate” w tym temacie i nie zapomnij, że jeśli „vous n'avez pas une bonne assiette, vous risquez de prendre un taxi”! 

  sobota 11 czerwca 2016
  15:00 - 16:30
  Semestr I minimum
  Atelier proposé par Benoit Baloge
 • GRAMMAIRE EN CHANSONS - LE PASSE

  Druga odsłona warsztatu Grammaire en chansons, tym razem poświęconego passé composé i imparfait... Po co robić awanturę o 'j’ai parlé' zamiast 'je parlais'? Jeśli wciąż tego nie rozumiesz i frustrujesz się w takich sytuacjach, zapraszamy na zajęcia z gramatyki w piosenkach. Na podstawie tekstów kultowych przebojów francuskich dowiesz się, dlaczego Francuzi są tak gramatycznie skrupulatni.

  sobota 23 stycznia 2016
  15:00 - 16:30
  Semestry IV, V i VI.
  Atelier proposé par Joanna Torzewska
 • Belles infidèles

  Mówi się, że tłumaczenie jest jak kobieta: albo piękne, albo wierne. Czasami ciężko jest bowiem dochować wierności oryginałowi, jeżeli chce się, aby jego przekład był równie piękny. Praca tłumacza wiąże się więc z nieustannym podejmowaniem decyzji i wybieraniem mniejszego zła.

  Jeżeli macie lekkie pióro i chcecie spróbować swoich sił w tłumaczeniu, zapiszcie się na warsztaty już dziś. Tydzień wcześniej dostaniecie fragmenty tekstów do przetłumaczenia. Podczas spotkania będziecie mogli pochwalić się owocami waszej pracy. Do zobaczenia!

  sobota 16 stycznia 2016
  15:00 - 16:30
  Semestr VI minimum
  Atelier proposé par Rafał Bukowicz
 • GRAMMAIRE EN CHANSONS - LE GROUPE NOMINAL

  Wyobraź sobie... Porozumiewając się po francusku, czujesz się coraz bardziej swobodnie. Z dnia na dzień mówisz więcej, wyrażasz bardziej złożone myśli. Słowa przychodzą do głowy bez trudu, zdania stają się krągłe i długie. Aż tu nagle widzisz w oczach swojego rozmówcy brak zrozumienia. Poprawia Cię, ale nie rozumiesz, dlaczego – przecież powtarza dokładnie to samo, co powiedziałeś przed chwilą. A może jednak nie to samo? Zastanawiasz się, czy naprawdę różnica między 'du' i 'de' jest taka znacząca? Po co robić awanturę o 'j’ai parlé' zamiast 'je parlais'? Jeśli wciąż tego nie rozumiesz i frustrujesz się w takich sytuacjach, zapraszam na zajęcia z gramatyki w piosenkach. Na podstawie tekstów kultowych przebojów francuskich dowiesz się, dlaczego Francuzi są tak gramatycznie skrupulatni.

  sobota 16 stycznia 2016
  15:00 - 16:30
  Semestry II, III i IV.
  Atelier proposé par Joanna Torzewska
 • Norman et les YouTubeurs

  Connaissez-vous Norman, Natoo, Andy, Seb la frite qui vivent et s'amusent sur la planète YouTube ? Une bonne occasion se présente de faire leur connaissance et de découvrir les problèmes existentiels et le sens de l'humour des jeunes Français. Pendant cet atelier, vous apprendrez plein de nouveaux mots de la langue familière, celle qu'on parle tous les jours dans la rue, quoi !

  sobota 5 grudnia 2015
  15:00 - 16:30
  Semestr VII minimum
  Atelier proposé par Sandrine Jacques
 • HUMOR W ASTERIXIE

  Co mają ze sobą wspólnego The Beatles, Jacques Chirac, Sean Connery, Kirk Douglas, Yves Montand, itd.? Wszyscy pojawiaja się w przygodach Asterixa schowani za swoim karykaturami.

  Ale w komiksach Asterix i Obelix nietylko karykatura wywołuje śmiechu u czytelnika. Pomiedzy karykaturą, komizmem sytuacyjnym, komizmem repetytywnym, grami słownymi i innymi słowami znanych tekstów odnajdziemy sie wszyscy.

  Czytamy przygody Asterixa raz dla historii a ponownie aby odkryć wszytskie użyte techniki wizualne i językowe, które postawione jedna obok drugiej świadczą o niezwykłej pracy jego utalentowanych autorów Goscinny i Uderzo.

  sobota 7 listopada 2015
  15:00 - 16:30
  Semestr V minimum
  Atelier proposé par Benoit Baloge
 • Voyage exotique dans les DOM-TOM

  Kiedy myślimy o Francji, pierwsze skojarzenia to Paryż z więżą Eiffle’a, plaże Lazurowego Wybrzeża, wina, sery, kino... Rzadziej przychodzą nam na myśl francuskie terytoria zależne nazywane popularnie DOM-TOM, takie jak Martynika, Gujana, Réunion czy Nowa Kaledonia. To właśnie tam można znaleźć bajeczne plaże, błękitną wodę i gorące słońce, za którym w listopadzie coraz bardziej tęsknimy! Ten warsztat pozwoli Wam przenieść się na chwilę w te rajskie regiony Francji, odkryć ich specyfikę i zapomnieć o szarej i wietrznej pogodzie za oknem!

  sobota 7 listopada 2015
  15:00 - 16:30
  Semestry I, II, III i IV.
  Atelier proposé par Barbara Delvern
 • Villes en chansons

  Co takiego? Mamy zwiedzać miasto? Nic bardziej banalnego! Zazwyczaj przechodzi się przez jakiś most, zwiedza muzeum, potem fotografuje zamek lub pałac, ostatecznie można też strzelić sobie "słit-focię" w kawiarni, żeby zaraz wrzucić na Fb i pokazać, jak fajnie się bawimy. Ot, i wszystko.

  A czy zawsze musi być tak samo? Spróbujmy może, słuchając francuskich piosenek, odwiedzić miejsca niezwykłe, rzadko odwiedzane lub wręcz całkiem nieznane takim jak my turystom. Wykonawcy tych piosenek pomogą nam trafić w te miejsca, przyjrzeć im się bliżej, poznać ludzi, którzy tam żyją i poczuć atmosferę zazwyczaj wesołą i przyjacielską, ale może się zdarzyć, że tajemniczą lub wręcz … nieprzystępną.

  Jeśli dacie więc radę wykrzesać choć odrobinę zapału do zwiedzenia kilku kolejnych miast, przyjdźcie posłuchać!

  sobota 21 listopada 2015
  15:00 - 16:30
  Semestr III minimum
  Atelier proposé par Jolanta Kapcia
 • LE PHENOMENE STROMAE

  Nie można przejść obojętnie koło zjawiska Stromae. Ten stosunkowo młody belgijski piosenkarz podbił serca milionów słuchaczy w krajach frankofońskich i nie tylko. Od swojego pierwszego album „Cheese” wydanego w 2010 r. stał się super gwiazdą. Zapraszamy do odkrycia utworów tego niezwykłego artysty. Posłuchamy, pooglądamy zjawiskowe klipy, pochylimy się nad jego nietuzinkowymi tesktami i spróbujemy wyjaśnić dlaczego odniósł taki spektakularny sukces, czemu jest porównywany do Jacques'a Brel'a...

  sobota 13 czerwca 2015
  15:00 - 16:30
  Semestr III minimum
  Atelier proposé par Sandrine Jacques
 • FESTIVALS DE CINEMA EN FRANCE

  Właśnie zakończył się 68. Festival de Cannes - jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie. Z tej okazji proponujemy Wam przegląd najważniejszych i najciekawszych festiwali oraz ich zwycięzców z ostatnich lat. Będzie to okazja do wymiany Waszych opinii na temat nagrodzonych filmów i do rozmowy o samym fenomenie festiwali, których na całym świecie są tysiące. Zapraszamy wszystkich wielbicieli kina i nie tylko.

  sobota 30 maja 2015
  15:00 - 16:30
  Semestr V minimum
  Atelier proposé par Barbara Delvern
 • ZAZIE DANS LE METRO

  Można powiedzieć, że jesteśmy szczęściarzami. Dlaczego? Otóż w przeciwieństwie do Zazie, bohaterki powieści Raymonda Queneau, której marzeniem było zobaczyć paryskie metro i przejechać się nim, my mogliśmy przynajmniej przez jeden dzień zwiedzić drugą linią naszej podziemnej kolejki. Ale lepiej, żeby Zazie nie wybierała się do Warszawy, bo znowu mogłaby się niemiło rozczarować…

  Jeśli chcecie dowiedzieć się, dlaczego Zazie nie mogła spełnić swojego marzenia, musicie koniecznie przyjść na warsztaty inspirowane twórczością Queneau. W programie – spacer ulicami nadsekwańskiej stolicy (w roli przewodnika – Zazie we własnej osobie), lektura stu tysięcy miliardów wierszy i stylistyczna musztra.

  sobota 9 maja 2015
  15:00 - 16:30
  Semestr V minimum
  Atelier proposé par Rafał Bukowicz
 • MEEEUUUUH - CZYTAJ [MY]

  Ciewostką, którą odkrywamy podczas nauki innych języków jest, że nawet krowa posługuje się swoim językiem ''narodowym'' i nie wydaje tego samego dźwięku po polsku i po francusku... Cóż, jeśli nie chcesz by dziwnie ci się przyglądano, kiedy naślaujesz psa czy kaczkę we Francji, musisz się nauczyć ich "francuskiej mowy". Podczas tego spotkania będziemy nie tylko opisywali dźwięki wydawane przez zwierzęta, ale też nauczymy się nazywać ich samiczki i młode... Odkryjemy liczne idiomy zawierające nazwy naszych oddanych lub groźnych przyjacieli. Zapraszamy do dżungli w sali nr 2 !

  sobota 25 kwietnia 2015
  15:00 - 16:30
  Semestr I minimum
  Atelier proposé par Sandrine Jacques
 • NIE TYLKO DLA KINOMANIAKÓW

  Jeśli chcesz się wykazać swoją wiedzą na temat kina francuskiego lub czujesz, że chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat, ten warsztat jest dla Ciebie! Wspólnie zobaczymy, jakie filmy są aktualnie à l’affiche we Francji, poznamy bliżej laureatów tegorocznych Cezarów i sprawdzimy, co się dzieje w świecie francuskich filmów krótkometrażowych. A na deser, „o co chodzi?”, czyli polskie interpretacje francuskich tytułów filmowych. Po tych warsztatach, już nic Was nie zaskoczy!

  sobota 28 marca 2015
  15:00 - 16:30
  Semestr IV minimum
  Atelier proposé par Dorota Padzik
 • CHARLIE HEBDO - DECRYPTAGE

  Choć od tragicznych wydarzeń w Paryżu minęły już dwa miesiące, o ataku na «Charlie Hebdo» nie sposób zapomnieć. Proponujemy Wam przeanalizować tę sytuację jeszcze raz, poznać początki tygodnika, wrócić pamięcią do wcześniejszych skandali z karykaturami Mahometa, przyjrzeć się zamachowi z 7 stycznia i wspólnie zastanowić się nad ewentualnymi konsekwencjami. Porozmawiamy również o wolności wypowiedzi i roli, jaką pełni we Francji prasa satyryczna.

  sobota 14 marca 2015
  15:00 - 16:30
  Semestr VI minimum
  Atelier proposé par Barbara Delvern
 • HABLA UN PO FRANCES ?

  Jeden język obcy to już dziś zdecydowanie za mało. A co byście powiedzieli na naukę pięciu języków jednocześnie – francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, portugalskiego i rumuńskiego? Tak, to możliwe dzięki interkomprehensji – nowej metodzie nauki języków. Na warsztatach pokażę wam jak wykorzystać znajomość francuskiego do zrozumienia innych języków romańskich. Przy odrobinie wysiłku i dzięki kilku prostym trikom zrobimy przegląd włoskiej prasy, zobaczymy, co śmieszy Hiszpanów, co martwi Portugalczyków i oswoimy język hrabiego Drakuli.

  sobota 14 marca 2015
  15:00 - 16:30
  Semestr IV minimum
  Atelier proposé par Rafał Bukowicz
 • LA CUISINE A TOUTES LES SAUCES

  Każdy wie, że Francuzi kochają jedzenie. Od kilku lat to uwielbienie można zaobserwować również w telewizji francuskiej, której ramówka proponuje coraz to nowsze reality show o tematyce kulinarnej. Oprócz znanych w Polsce programów-konkursów «MasterChef» i «Top Chef» Francuzi pasjonują się również losami cukierników i piekarzy, których pracę można obserwować na przykład w programie «La meilleure boulangerie de France». Od niedawna mówi się też o przygotowywaniu nowego konceptu, opierającego się na nauce gotowania a nie na typowym współzawodnictwie uczestników znających już tajniki kuchni.

  Podczas tego warsztatu, po obejrzeniu kilku ciekawych fragmentów i zapoznaniu się ze specyfiką kulinarnych reality show à la française porozmawiamy m.in. o tym skąd bierze się zainteresowanie widzów i jak wielki sukces odniosły poszczególne programy, kim są ich uczestnicy, jak radzą sobie zwycięzcy.

  sobota 17 stycznia 2015
  15:00 - 16:30
  Semestr V minimum
  Atelier proposé par Barbara Delvern
 • WYMOWA FRANCUSKA NIE MUSI BYĆ TRUDNA - cz. 2

  Nie wiesz jak przeczytać skomplikowane słowa i jak poprawnie wymawiać dźwięki, które nie istnieją w języku polskim? Nie wiesz jak uczyć się nowych słówek, bo nie potrafisz ich dobrze wymówić? Jeśli twoja odpowiedź na którekolwiek z pytań jest twierdząca, zapraszam Cię na drugą część praktycznych warsztatów podczas których zgłębimy tajniki francuskiej wymowy, skupiając się na tym, co jest najtrudniejsze dla nas, Polaków.

  sobota 24 stycznia 2015
  15:00 - 16:30
  Semestr I minimum
  Atelier proposé par Marta Szymczyk
 • Allez venez Milord !

  Gdyby nas poproszono o uzupełnienie zdania: Piosenka francuska mówi o … , każdy z nas wpisałby z pewnością coś innego. Ktoś wspomniałby miłość, radość życia, piękno natury, ktoś drugi rozstania, rozczarowania i smutek, inny ludzkie przywary, codzienne troski, życiowe zakręty, jeszcze inny wskazałby filozoficzne dylematy i całe mnóstwo innych tematów. Bo francuska piosenka to ogromny tygiel wątków, uczuć, sytuacji i postaci. A czy padłoby tu też słowo prostytucja? Czy znalazłby się śmiałek ,który odważyłby się stwierdzić, że i o prostytutkach, czy, jak kto woli - o ulicznych dziewczynach, mówi się we francuskiej piosence? I że, co ciekawe, śpiewają o nich najwięksi i najznakomitsi piosenkarze znad Sekwany? A kto i w jaki sposób? O tym porozmawiamy, słuchając nagrań i czytając teksty, na kolejnym spotkaniu z francuską piosenką.

  sobota 13 grudnia 2014
  15:00 - 16:30
  Semestr VI minimum
  Atelier proposé par Jolanta Kapcia
 • WYMOWA FRANCUSKA NIE MUSI BYĆ TRUDNA - cz. 1

  Zacząłeś niedawno uczyć się francuskiego, lubisz ten język, ale jego wymowa cały czas sprawia Ci problem? Nie wiesz jak przeczytać skomplikowane słowa i jak poprawnie wymawiać dźwięki, które nie istnieją w języku polskim? Nie wiesz jak uczyć się nowych słówek, bo nie potrafisz ich dobrze wymówić? Jeśli twoja odpowiedź na którekolwiek z pytań jest twierdząca, zapraszam Cię na praktyczne warsztaty podczas których zgłębimy tajniki francuskiej wymowy, skupiając się na tym, co jest najtrudniejsze dla nas, Polaków.

  sobota 29 listopada 2014
  15:00 - 16:30
  Semestr I minimum
  Atelier proposé par Marta Szymczyk
 • TU VOIS CE QUE JE VEUX DIRE ?

  - T’as pas des clopes ?

  - Non, mes vieux m’ont pas filé de fric cette semaine.

  - Ça craint ! T’as pas un pote qui pourrait te dépanner ?

  - Mais non, ils sont tous partis à Pétaouchnok ! Quelle galère...

  Czy to na pewno jest po francusku? Jak najbardziej, choć tego dialogu prawdopodobie nie znajdziecie w podręcznikach. Język potoczny, z typowym dla siebie słownictwem, uproszczonymi zasadami gramatycznymi, czasem nawet z odrębną wymową jest dziś we Francji słyszany praktycznie na każdym kroku. To po prostu język dnia codziennego, używany w wielu nieformalnych sytuacjach, w rozmowach z przyjaciółmi, rodziną, przy automacie z kawą w biurze. Doczekał się nawet swojego słownika! Podczas warsztatów poznamy najbardziej przydatne słownictwo i wyrażenia, których nie może Wam zabraknąć jeśli chcecie swobodnie rozmawiać z rodowitymi Francuzami. Alors au boulot !

  sobota 15 listopada 2014
  15:00 - 16:30
  Semestr IV minimum
  Atelier proposé par Barbara Delvern
 • FRANCUSKI KONTRA ANGIELSKI ? NIE !

  Plus-que-parfait, conditionnel i subjonctif brzmią w Twoich uszach jak magiczne zaklęcia? Boisz się, że nie opanujesz francuskiego słownictwa i ciągle będziesz mieszał język Voltaire’a z angielskim, którego uczysz się od dziecka? Nic bardziej mylnego! Przyjdź i sprawdź jak wykorzystać swoją wiedzę z innych znanych Ci języków w lepszym opanowaniu francuskiego!

  sobota 18 października 2014
  16:00 - 17:30
  Semestry I, II i III wyłącznie
  Atelier proposé par Aleksandra Kozieł
 • CO JEDZĄ FRANCUZI ? NIE CHCESZ WIEDZIEĆ...

  Czy Francuzi naprawdę zajadają się żabami i ślimakami ? Czym jest quiche Lorraine ? Z czego robi się bouillabaisse i co można znaleźć w galette des rois? Zapraszamy wszystkie dzieci do zapoznania się z kuchnią francuską i do przełamania stereotypów dotyczących kulinarmych upodobań młodych Francuzów.

  sobota 29 listopada 2014
  16:00 - 17:30
  Warsztat dla dzieci 6-12 lat
  Atelier proposé par Aleksandra Kozieł
 • DESTINATION FRANCOPHONIE !

  Si :

  - vous aimez voyager,

  - vous connaissez déjà Paris et souhaitez partir dans un autre coin du monde,

  - vous n’avez pas peur de la nouveauté et aimez l’aventure,

  nous vous invitons à participer à cet atelier. Vous allez découvrir des pays et endroits où vous pouvez tranquillement communiquer en français et découvrir une nouvelle culture, de nouveaux paysages. Vous allez aussi apprendre quels documents il faudra préparer pour pouvoir passer vos vacances dans un pays francophone lointain et quelles sont les possibilités pour y aller presque gratuitement. Venez nombreux et emmenez des cahiers car vous allez noter beaucoup d’informations utiles !

  sobota 17 stycznia 2015
  16:00 - 17:30
  Semestres IV, V et VI.
  Atelier proposé par Aleksandra Kozieł
Czas generowania strony: 0.1643s
Pamięć: 4352 kB
Dołączone pliki: 102